Afrikalılar evlerini Türk mobilyalarıyla döşeyecek

mobilya

mobilya

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Ahmet Güleç, Avrupa’da yaşanan krizin ardından yeni pazar arayışında olduklarını belirterek, “2013’te ulaşmayı hedeflediğimiz pazarların başında Afrika geliyor. Afrika’da hissedilen kaliteli mobilya açığının, Türk mobilyacılar sayesinde kapatılmasını hedefliyoruz” dedi.

Mobilya sektörünün 2012 rakamları ile 2013 beklentileri hakkında bilgi veren Güleç, geçen yıl sonu itibariyle Türk mobilya ihracatının 1 milyar 850 milyon dolara ulaştığını, ithalat rakamlarında ise yüzde 21’lik bir gerileme olduğunu söyledi.

Güleç, 2013’te mobilya sektörünün cari açık vermeyeceğini öngördüklerini belirterek, “Aynı zamanda geçen yıla oranla baktığımızda yüzde 10’luk bir büyüme olacağı kanaatindeyiz. 2013’te mobilya sanayisi ve yan sanayilerdeki büyüme sebebiyle işsizliğin azalacağını umuyoruz. Çevre ülkelerdeki siyasi sorunların son bulması halinde ihracatımızın daha da artacağını düşünüyoruz” diye konuştu.
En çok ihracat yapılan ilk 10 ülkenin Irak, Libya, Azerbaycan, Almanya, İran, Fransa, Suudi Arabistan, Türkmenistan, Rusya ve İngiltere olduğunu anlatan Güleç, sektör olarak yeni pazarlar oluşturmak için çalışma içinde olduklarını belirtti.
Güleç, bu yıla ilişkin hedeflerini ise şöyle özetledi:

“2013’te ulaşmayı hedeflediğimiz pazarların başında Afrika geliyor. Kenya, Tanzanya ve Angola gibi yeni keşfedilen pazarlarda Türk mobilyacısının iyi işler yapacağını öngörüyoruz. Afrika’da hissedilen kaliteli mobilya açığının, Türk mobilyacılar sayesinde kapatılmasını hedefliyoruz. Afrika’nın ardından hedeflerimizi diğer uzak coğrafyalardaki ülkelere çevirmeyi planlıyoruz. Amerika, Avustralya, Yeni Zelanda ve Uzak Doğu’daki ülkelerde de Türk mobilyasının tanıtılması çalışmalarının hız kaybetmeden yapılmasını hedefliyoruz.”

Trabzon Mobilya Sektörü ile ilgili güncel haberler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: