Mobilya sektöründe 36 yenilikçi proje sanayicilerle buluşacak

Türk mobilya sektörü, yenilikçi fikirleri sektöre kazandırmak için harekete geçti. Mobilya sektörünün yüksek katma değerli üretim yapabilmesi, gerçekleştirilen ihracatın sürdürülebilirliğinin sağlanması ve dünya pazarlarında rekabet avantajı sağlayacak ürünlerin ortaya çıkması için Türk mobilya sektörü, “Mobilya Ar-Ge Proje Pazarı” etkinliği Mersin’den sonra İzmir’de düzenleniyor.

Trabzon mobilya

Trabzon mobilya

Türkiye İhracatçılar Meclisi öncülüğünde, Akdeniz Ağaç-Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKİB), İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB), İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhr. Birliği (İKMİB), İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) tarafından ortaklaşa düzenlenen yarışmada, 70 proje sergilenmeye değer bulunmuştu. Yarışmaya katılan eserler arasında, kişiye özel ideal oturma pozisyonu ve oturma süresini ayarlayan akıllı koltuk sistemi, akıllı engelli koltuğu, güleç sandalye, çevre ile uyumlu doğal renklendirici ve koruyucu ağaç üst düzey işlem boyalarının geliştirilmesi gibi özgün ve teknoloji odaklı projeler yer aldı.

Ege Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Müjdat Kemer, etkinliğin devamı olarak 26 Haziran 2013 tarihinde Ege İhracatçı Birlikleri’nde 36 projeyi sanayicilerle buluşturacaklarını söyledi. Türkiye’nin mobilya ihracatının sürekli artış gösterdiğini ve 2012 yılı sonunda 2 milyar doları aştığını aktaran Kemer, “Mobilya sektörü yenilikçi, özgün ürünler üreterek 2023 yılında 6 milyar dolar mobilya ihracatı hedefine ulaşmayı amaçlıyor. Mobilya Ar-Ge Proje Pazarı, sayesinde mobilya sektörünün yüzde 95’ini oluşturan KOBİ’lerin Ar-Ge harcaması yapmadan proje sahibi olabileceğini, KOBİ’lerin gelişimi sayesinde sektör daha ileriye taşınacak. Üniversite ve sanayiyi bir araya getiren Mobilya Ar-Ge Proje Pazarı bu hedefe ulaşmada itici güç olacak, belki de bu hedefimizi 7-8 milyar dolara çıkarmamızı sağlayacak.” diye konuştu.

Gerçekleştirilecek etkinlik kapsamında, katılımcılardan gelen projeler poster şeklinde sergilenecek. Her proje sahibi kendi projesini katılımcılara tanıtacak. Etkinlikle, üretimde kullanılabilir projelerin sanayici ile buluşturulması hedefleniyor.

Trabzon Mobilya Sektörü ile ilgili güncel haberler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: