Mobilya Sektörünün Yüzünü İhracat Güldürecek

trabzon mobilya

trabzon mobilya

Yılın ilk altı ayına 1 milyar 10 milyon Dolar’lık ihracat rakamı ile başlayan mobilya sektörü, Cumhuriyet’in yüzüncü yılı için hedef büyütüyor.

Türkiye’nin ihracat dinamolarındanbiri olan sektörün 2013 beklentilerini ve iç piyasadaki gelişmeleri dünyanın en büyük mobilya kenti MASKO’nun Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Karcı anlattı…

Yaklaşık 65 bin işletme ile ortalama 250 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayan mobilya sektörü, Türkiye ekonomisinin en hızla büyüyen alanlarından biri. Son 12 aylık verilere bakıldığında yıllık ihracat hacmi 2 milyar dolara ulaşan sektör, 2012 yılında AB ülkelerini vuran ekonomik krize rağmen bu rakamı bir önceki yıla göre yüzde 14 arttırmayı başardı. Sektörün 2023 hedefi ise, 8 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmak.

İhracatçı Birlikleri verilerine göre 2013 yılının ilk yarısına 1 milyar 10 Milyon Dolar ihracat rakamı ile başlayan mobilya sektörü,Haziran ayında 182 milyon 351 bin Dolar’lık ihracat gerçekleştirdi. Ancak iç piyasada satış anlamında büyük bir ivme yakalayamadı.

2013 yılında sektörde yaşanan gelişmeleri değerlendiren dünyanın en büyük mobilya kenti MASKO’nun Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Karcı; “Mobilya sektörü ihracat alanındaki iddiasını devam ettiriyor. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında 8 milyar dolarlık ihracat hedefi bulunan sektörümüz, yeni pazar arayışlarını da sürdürüyor. 2013 yılının ilk yarısında Türk mobilya üreticileri olarak 1 milyar 10 Milyon Dolarlık ihracat gerçekleştirdik. İç piyasada ise evlilik sezonunun açılmasına rağmen halen
beklenilen satış rakamlarını yakalayamadık. Şu anda iç piyasada gerileme devam ediyor” dedi.
Başta KDV oranı olmak üzere sektörü etkileyen diğer sorunlara da dikkat çeken Karcı, “Son yıllarda hem sektör hem de MASKO olarak bir takım problemlerle karşı karşıya geldik. Mobilyada KDV’nin yüzde 18 olması şu an yaşadığımız en büyük sorun. Sektör olarak bu oranın yüzde 8’e çekilmesini istiyoruz. Ayrıca, yurt dışı fuarlara gönderdiğimiz ürünlerin hacimleri ve ağırlıkları, nakliye konusunda maliyet açısından sıkıntılar yaratıyor. Bu noktada ihracat ve yurt dışı fuarlara katılımda karşımıza çıkan navlun problemi konusunda devletten destek görmek en büyük arzumuz. Örneğin, bir koltuk takımını Almanya’da ki bir fuara göndermenin maliyeti 450 avroyu buluyor. Bu konuda fuarlarda destek alıyor olsak da, müşteriye satış yapılırken aynı desteği alamıyoruz. Bu nedenle de maliyetlerimiz çok yükseliyor. Eğer bu ürünler yurt dışında satılacaksa devletin bir navlun desteği getirmesi, getirirken de büyük firmalar için belli şartlar koyması gerekiyor” diyor.

Mobilya KG fiyatları ihracatın belini büküyor…

Uzun süredir ihracattaki mobilya kilogram fiyatının da yükselmesi gerektiğini savunduklarını anlatan Karcı, “Almanya ve İtalya en yüksek kalitedeki mobilyanın kilogramını 12 Dolara satarken bizde bu rakam yalnızca 4 Dolar. Yine yurt dışında standart ürünler 6,7 Dolara satılırken Türkiye’de 2.95 Dolara satılıyor. Türkiye’nin kilogram fiyatını yükselterek fiyat politikalarını iyi belirlememiz gerekiyor” diyor. Sektördeki küçük ölçekli esnafların desteklenmesi gerektiğinin de altını çizen Karcı, meslek örgütlenmelerine ağırlık verilmesi gerektiğini, Türkiye’de bu konuda önemli sıkıntılar yaşandığını belirtiyor.

“2013 yılında ihracat alanında yüzde 18 büyüme bekliyoruz”

Türkiye içi mobilya ihtiyacının 8 milyar TL olduğunu düşünüldüğünde MASKO’nun iç piyasada yüzde 10’luk bir hâkimiyeti bulunduğuna dikkat çeken Karcı, “550 firma ve 778 mağazanın faaliyet gösterdiği MASKO’da yaklaşık 4 bin kişi çalışıyor.İstanbul ve çevresinin mobilya ihtiyacının yaklaşık yüzde 60’ını karşılayan MASKO’yu yalnızca hafta sonları 10 bine yakın kişi ziyaret ediyor. Hedefimiz, hem MASKO’yu, hem de sektörümüzü daha da ileriye götürecek hamleler yapmak. Bu sene ihracatımızın yüzde 16 – 18 aralığında olacağını dikkate aldığımızda hedefimiz; önümüzdeki beş yıl içinde dünyada ilk 10 ihracatçı ülke içinde olmak” diyor.

“MASKO sektörün itici gücü”

MASKO’nun en önemli özelliklerinden birinin Türkiye’nin “perakende mobilyada ihracat üssü” yapısına sahip olması olduğuna değinen KARCI, mobilya ihracatının gelişmesi için son yıllarda özellikle yabancı sektör temsilcileriyle sürekli irtibat halinde olduklarını ve Türk mobilyasını yurt dışında katıldıkları fuarlarda tanıttıklarını anlatıyor.

Karcı: “Yabancı ülkelerle yaptığımız çalışmalar sayesinde alıcıları yıllar içinde MASKO’ya getirmeyi başardık. MASKO’yu yurt dışındaki fuarlara katılarak tanıttık. Artık MASKO’ya çok fazla yabancı alıcı ve heyet ziyaretleri yapılıyor. Ayrıca geldiğimiz noktada MASKO olarak satılan ürünlerin yabancı ülkelere gönderimini yapabiliyoruz. Organize sanayi bölgesinde olmamız, kendi bölgemizde büyük lojistik firmaların olması bizim şansımız. Böylelikle Azerbaycan, Bakü, Kuzey Irak,Yunanistan, Bulgaristan, Rusya ve KKTC’de ürünleri kapıya teslim edebiliyoruz. Birçok ülkeyle ihracatımız bulunmakta. Özellikle Afrika, Ortadoğu, Körfez ülkeleri ve Türki Cumhuriyetlerden gelen ziyaretçiler MASKO’ya yoğun ilgi gösteriyor” dedi.

Trabzon Mobilya Sektörü ile ilgili güncel haberler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: